11.8.2012

לווגו, פרק א'

לוגו (בעברית: סמליל) הוא אלמנט גרפי, איור או עיבוד טקסט שנוצר או עובד במטרה לסמל ולייצג גורם מסוים (בדרך כלל,ארגון או מוצר) ולהיות מזוהה עימו בתודעת הציבור.
ברוב המקרים, ילווה הלוגו במלל. לעתים, ישולב המלל כחלק מהאלמנט הגרפי ולעתים הלוגו יכיל טקסט בלבד, ללא אובייקט גרפי נלווה.

הלוגו הוא הבסיס של מיתוג החברה. מתוך השפה העיצובית של הלוגו, ממשיכים לעצב כל מוצרי הפרסום שיחד בונים את הפנים של החברה: כרטיס ביקור, נייר מכתבים, מעטפות, חשבוניות, שלטי חוצות, מודעות, אתר אינטרנט, באנר באינטרנט.
לכן, הלוגו חייב לשרת נאמנה את חזון החברה, ואת הערכים והאני מאמין שהחברה מחזיקה בהם.
החברה זקוקה ללוגו אשר ישקף את אופיה, ימצב אותה לפי רצון הבעלים, ויתרום לקונצפט השיווקי שלה.

הדבר הקשה ביותר אותו צריכה חברה שרק מתחילה את צעדיה בשוק לעשות הוא לבחור שם וקשה מכך - לבחור לוגו. האופציה הקלה ביותר היא לקחת את השם ולצבוע אותו בצבעים עליזים  או לעוות אותו בפוטושופ בהתאם לטרנד העיצוב האחרון. יש חברות  שמאחורי הלוגו שלהן מסתתר סיפור קצת יותר מעניין.
למשל ה-פיירפוקס
את הקונספט הסופי, של השועל חובק-העולם, עיצב   דניאל בורקה וצוייר בידי סטיבן דה-רוחה.
מקור ההשראה-  איור מספר תנ"ך לילדים המתאר את מעשה שמשון, שהצית זנבות של 300 שועלים ושילח אותם בשדות הפלישתים.


לעתים מחליט הארגון לשנות את הלוגו שלו, למשל בעקבות שינוי בעלים.  שינוי זה כרוך לעתים בהשקעה רבה.
חלק מחברות הטכנולוגיה הידועות סוחבות על גבן היסטוריה מעניינת שבאה לידי ביטוי באבולוציה של הסמלילים שלהן (לוגואים בעברית) לאורך השנים.

אפל
הלוגו המקורי של אפל מ-1976 בו כיכב סר אייזיק ניוטון מתחת לעץ שהפיל את התפוח המפורסם על ראשו לצד שיר של וויליאם וורדסוורת נראה שונה לחלוטין מהלוגו הנוכחי,
הלוגו המקורי עוצב על ידי רון וויין, שהקים את אפל ביחד עם צמד הסטיבים ג'ובס וווזניאק ב-1976. ב-1977 מכר וויין את חלקו בחברה לג'ובס ווזניאק עבור 800 דולר משום שחשב שאפל היא הימור מסוכן, ללא ספק אחת ההחלטות העסקיות האומללות בכל הזמנים, וסטיב ג'ובס החליט לגנוז את הלוגו המקורי משום שחש שהוא מוגזם ולא ניתן לייצוג ברור בגדלים קטנים.
כך נולד הלוגו המפורסם, אז בצבעי הקשת שהתגלגל מאוחר יותר לגירסה מודרנית בעלת רקע כרומי (1998). עוד החלטה ויזואלית מבריקה של מר ג'ובס. אגב, המעצב המקורי של הלוגו, רוב יאנוף, עיצב את הנגיסה בלוגו כדי למנוע בלבול בין תפוח לעגבניית שרי.מיקרוסופט
 הלוגו שחור, "כבד" ומשעמם. הלוגו המקורי (עליון משמאל) דווקא מפתיע בחינניות, מתכתב עם אלבומי התקופה.
 הלוגו השלישי מ-1987 (תחתון משמאל) עם חתך ב-O שהיה אמור להיות מחווה למשחק פאק מן והמשפט "היכן אתם רוצים לבקר היום" שהוליד בדיחות קרש רבות על חשבונה של רדמונד עד שהוחלף ב-1996 בסלוגן הנוכחי.גוגל
שני סטודנטים מסטנפורד, לארי פייג' וסרגי ברין, פיתחו ב-1996 מנוע חיפוש בשם BackRub, מה שהפך מאוחר יותר לגוגל, שמתבסס על המושג Googol, הספרה אחת ואחריה 100 אפסים.
השינויים בלוגו של גוגל במשך השנים פחות דרמטיים לעומת חברות אחרות, בעיקר משום שמדובר בחברה צעירה יחסית. הלוגו התחתון, הנוכחי משמש את החברה מאז 1999. הלוגו המקורי, העליון, עוצב על ידי סרגי ברין ונוסף לו עומד וסימן קריאה למשך כמה חודשים ב-1999, כחיקוי ליאהו המתחרה המובילה באותם ימים.לוגואים מפורסמים רבים, שרובנו ראינו אינספור פעמים , יש בהם יותר משנראה לעין.
בלוגואים המוכרים יש תמונות ומסרים סמויים. העיצובים המקוריים שלהם, משתמשים ברווחים הלבנים ובאשליות אופטיות כדי להציג מסרים סמויים.

להן דוגמאות

Fedex
אבל אם מסתכלים ברווח הלבן שבין ה-E ל-X, מגלים חץ


הטור דה פראנס (Le Tour de France)
הלוגו של מרוץ האופניים המפורסם והיוקרתי בעולם מכיל תמונה של אדם הרוכב על אופניים – העיגול הצהוב הוא הגלגל הקדמי וה-r הוא הגוף.
אמאזון (Amazon.com)
אמאזון היא התחנה הראשונה במסחר מקוון. החץ בלוגו מתחיל ב-A ונגמר ב-Z. המסר הסמוי הוא שאמאזון מציעה שירותים מ-A עד Z, או מא' ועד ת'.טובלרון (Toblerone)
יש דוב מוסתר למחצה בהר המטרהורן אם מסתכלים מקרוב. הסיבה היא שהשוקולד מגיע מברן שבשוויץ, עיר הקרויה על שם דוב.


ביג טן (Big Ten)
אוניברסיטת פנסילבניה הפכה לחברה ה-11 בליגת האוניברסיטאות הזו, ולכן ה"11" מוטבע בלוגו. כלומר, עד שאוניברסיטת נברסקה-לינקולן הפכה למספר 12, ויצרה עידן חדש ללוגו.נורת'ווסט איירליינס (Northwest Airlines)
לפני המיזוג עם דלתא, הלוגו של נורת'ווסט (שפירוש שמה הוא צפון-מערב) היה אחד הטובים בתעשייה.
ה-N וה-W בתוך העיגול  מובנים מאליהם, אבל העיגול הוא גם מצפן ושימו לב לכיוון אליו מצביע החץ בפינה השמאלית העליונה (או תחילת ה-W).


הנשיקות של הרשי (Hershey's Kisses)
אם מסתכלים  על הלוגו מהצד,  תראו נשיקת שוקולד בין ה-K ל-I.