1.9.2012

ספורט ותכשיטים


מקורו של הספורט הוא בפעילות שנועדה להבטיח את הישרדות המין האנושי כגון ציד, דיג ומשחקי ילדים שנועדו להגביר את קישורי המוטוריקה שלהם, השתתפות פעילה בחיי הקהילה ועוד.
פעילויות אלו הפכו לספורט כשנותק הקשר בינן לבין הצורך לעסוק בהן לצורך ההישרדות.

קיימים רמזים  שהסינים עסקו בספורט כבר בסביבות שנת 4000 לפנה"ס.
אנדרטות לפרעוני מצרים העתיקה רומזים כי כבר לפני אלפי שנים התעסקו המצרים בספורט, ביניהם ענפי השחיה ודייג. בין ענפי הספורט האחרים ניתן היה למצוא את ענף הטלת הכידון, קפיצה לגובה והיאבקות.
לענפי הספורט העתיקים מפרס, כמו אמנות הלחימה האיראנית זורקהנה, היו קשרים קרובים לאמנות הלחימה.
בין  ענפי הספורט שמקורם בפרס, ניתן למנות את הפולו ואת דו הקרב של שני אבירים על סוסים הנקרא ג'וסטינג.
מגוון רחב של ענפי ספורט התבססו בתקופת יוון העתיקה. הנפוצים שבהן היו היאבקות, ריצה, אגרוף, קפיצה למרחק,
הטלת כידון, זריקת דיסקוס ומרוצי מרכבות.
התרבות הצבאית בתרבויות רבות  השפיעה על התפתחות הספורט ולהפך.
בניגוד לגישה היוונית שראתה בספורט חלק מחינוכו של האדם ומצאה בו הקניית ערכים חינוכיים ומוסריים הגישה הרומית לגבי הספורט הייתה פרקטית ופרגמטית בהרבה. הרומאים ראו בספורט כמכשיר להכשרת חיילים טובים יותר.
הרומאים לא ראו בפעילות הספורטיבית חלק מתרבות הפנאי של הקהילה ודחפו אותה אל מחוץ לגבולות העיר.
היוונים הדגישו בספורט את המתחרים והרומאים - את קהל הצופים.

הקשר בין ספורט ופוליטיקה היה קיים עוד מימי קדם. ניתן לתלות קשר זה בהסבר שאדם בעל כושר וחוזק הוא בעל כושר הישרדות גבוה יותר ועם הזמן יהיה מנהיגה של קבוצה.
במסופוטמיה ובמצרים העתיקה נערכו הפעילויות הספורטיביות בחסותם של האצילים והמלכים שהיו בעלי אמצעים וזמן לפתח תרבות פנאי שכזאת.

מזה כמה עשורים, נוצר שילוב בלתי נפרד וכנראה בלתי נפרד בין עולם הספורט לעולם התכשיטים.
כיום, ברב ענפי הספורט, ובייחוד ביוקרתיים שמביניהם, נוצר שילוב זה עם עולם התכשיטים.
אולי רבים מאיתנו אפילו לא שמים לב לזה, אבל על כל ספורטאי מוכר ומפורסם בארץ ובעולם, אנו יכולים להבחין בתכשיטים. חלק מהעניין הוא כמובן פרסומי, והאחר יהיה אופנתי ומודרני.האולימפיאדה המתרחשת אחת ל- 4 שנים אינה סתם הפקה ספורטיבית עולמית, אלא גם נישה לא רעה כלל לעולם התכשיטים.
מבלי שהצופה הפשוט שם לב, על מרקע המסך שלו בסלון הוא צופה בפרסומות  של חברות תכשיטים מפורסמות, ובקלוז אפ על גופו של הספורטאי הנערץ, אנו יכולים לשים לב לתכשיטים של צוואר הספורטאי, שרשרת, עגילים,צמידים, משקפי שמש ועוד הרבה.


הספורטאים הגדולים מקבלים מימון מחברות התכשיטים עצמן כך שחובתם היא להופיע עם התכשיט הנחשק על גופם בשעת פעולה.
רב התכשיטים שעל גופם של הספורטאים נבחרים בכבידה והפואנטה הינה שיווקית בלבד. הספורטאי עונד על עצמו לרב תכשיט הלקוחה מהקולקציה האחרונה של אותה חברת תכשיטים.


 סטטיסטיקה מראה כי אותם תכשיטים אשר נבחרו "לייצג" את הספורטאי העלו מכירות סמוך לחודשי האולימפיאדה.
היום אפילו עוסקים בעיצוב תכשיטים מראש לספוראים מסויימים והקו העיצובי לעיתים אף נקרא על שם אותו אדם.בעיות אורטופדיות הן מהבעיות הרפואיות הנפוצות ביותר. האורטופדיה עוסקת במחלות ופגמים במערכת העצמות והשרירים כמו למשל שברים, נקעים, שחיקת סחוס, דלקות מפרקים, בעיות הקשורות לעמידה וליציבה כתוצאה ממבנה השלד וכו'. בעיות אורטופדיות גורמות לכאבים באיזורים שונים בגוף: כאבי גב, כאבי ברכיים, כאבים בצוואר, כאבים בידיים ועוד.

בעיות אורטופדיות נגרמות ממגוון סיבות: נטיות גנטיות ומולדות, פציעות שנובעות מתאונות, נזקים כתוצאה ממאמצים גופניים וכן שחיקה מצטברת. הבעיות מופיעות הן אצל גברים והן אצל נשים והן נפוצות בעיקר בגילאים מבוגרים, כאשר השחיקה נותנת את אותותיה. עם זאת, גם בגילאים צעירים ישנם רבים הסובלים מכאבים בשל בעיות אורטופדיות שונות.

בעיות אורטופדיות יכולות להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של הסובלים מהן. הבעיות גורמות לכאבים מתמשכים ולעתים קרובות מקשות על החולה בביצוע פעולות יומיומיות. הבעיות הללו גורמות לרבים מהסובלים מהן לצמצם את פעילותם הגופנית, בשל הכאבים. דבר זה גורם להיחלשות ולירידה ביכולת השרירים לבצע תנועה איכותית ונכונה – דבר שמגדיל את העומס על המפרקים הכאובים – ויוצר מעגל הרסני.
רפואת הספורט, עוסקת בתחומים הקשורים ל:
- חינוך לפעילות גופנית נכונה ומבוקרת.
- חינוך לתזונה ולאורח חיים בריא.
- בעיות/פגיעות ספורט "אופיניות".

הטיפול בשיטת גלי הלם הוכח כטיפול האפקטיבי ביותר בפגיעות ספורט ואורטופדיה:

- בעיות גידים והסתיידויות
- בעיות של דורבן העקב ודלקת כף הרגל
- בעיות של דלקת בגיד אכילס
- בעיות של גיד הברך
- שינויים נוונים של האגן וגב
- מרפק טניס ומרפק גולף.
- בעיות של כף היד כגון טריגר פינגר ודלקות שונות.
- כאבי כתף טנדיניטיס, בורסיטיס,כתף קפואה,הסתיידות של הכתף.

בפוסטים הבאים, תכשיטים לפי ענף ספורט


מקורות 
ויקדפיה