22.8.2012

אמנות, אומנות ומה שבינהם - פרק א'

חורז יוצר תכשיט בהשראה של יצירת אמנות זו או אחרת, בהשראת נופים, זכרונות, מקומות, הסטוריה - ומה לא?

לפי הצעה שקיבלתי, הלכתי לחפש הפעם תכשיטים של אלמנטים ממקצועות אחרים.
ופשוט לא יאמן! כמעט לכל תחום/מקצוע שחשבתי עליו - מצאתי תכשיט ששיך לתחום בין אם זו אמנות ובין אם אומנות.

אָמָּנוּת או אֳמָנוּת (יש לקרוא: אוֹמָּנוּת, להבדיל מאֻמָּנוּת - אומנות) הוא שם כולל לפעילויות האנושיות שאינן נעשות על פי תבנית פעולה קבועה, מחייבת ומוגדרת מראש, אלא נתונה לשיקול דעתו, פרשנותו ויצירתיותו של האמן ומתבססת על כשרונו המיוחד. עם זאת, יכולה להעשות (ולמעשה אכן נעשית) על פי כללים ובמגבלות (לעתים חמורים), שבמסגרתם מתבטא חופש היצירה של האמן. בתחום האמנות נכללים ענפים רבים ומגוונים, ובשל כך האמנות תופסת מעמד מרכזי בתרבות האנושית. האמנות קשורה בטבורה עם האסתטיקה.

אומנות (אֻמָּנוּת, להבדיל מאָמָּנוּת - אמנות) היא מלאכה הנעשית על ידי בעל מקצוע שהגיע לדרגת מומחיות בתחומו . מבחינה פילוסופית ההבדל בין אמנות לאומנות הוא ערך השימוש שלה. יצירת אומנות נוצרה על מנת להשתמש בה שימוש מעשי.
בימי הביניים התפתחו הגילדות - אגודות של אומנים העוסקים באותו תחום, שמטרתן להגן על האינטרסים המשותפים שלהם ולקיים כללי אתיקה בין חברי האגודה.

בסדרת הפוסטים הנושאת את השם "אמנות, אומנות ומה שבינהם - תכשיטים המיצגים כלי עבודה של אמנים, אומנים ובעלי מקצועות שונים.

סדר המקצועות/תחומים אקראי

ציור

הציור נחשב לאחת מצורות האמנות הקלאסיות, עם תיעוד לאורך אלפי שנים של תרבות אנושית.
בחלוקה קטגורית הנפוצה בימינו, ציור מצוי תחת אמנות פלסטית.
בתפישה הציבורית כיום ציור נחשב לעתים רבות כסמל לאמנות, אף על פי שלאורך השנים נתפש תפקידו של הצייר לעתים כבעל מלאכה, מורה ואף איש דת.
בכל התרבות האנושית קיים תיעוד של עבודות ציור, בסגנונות שונים שנובעים מסביבתו של כל אמן, השפעות דתיות וחברתיות וחומרים זמינים. הסגנונות התפתחו לאורך השנים כתוצר לוואי של כיבוש , התפתחות אזורי מחיה, שינויים דתיים   והתפתחויות טכנולוגיות של הצבע, כלי העבודה, ויכולות השימור של העבודות המוגמרות.בלט
עד לתחילת המאה ה-19 הוצג הבלט כליווי לאופרה או לקונצרט מוזיקה קלאסית, ורק כאשר החלו לכתוב מחזות שהבלט הוא האמנות העיקרית בהם, החל הבלט להתפתח ומספר הרקדנים גדל בהתמדה.
עד אמצע המאה ה-20 נחשב הבלט למופע אמנות לאנשי מעמד הגבוה בלבד; לאחר מכן הוא נפתח גם לקהל הרחב.
כמו בשפה המדוברת, בה קיימות אותיות המרכיבות מילים, אשר מרכיבים משפטים בעלי הגיון, כך הבלט מורכב מחומרי-תנועה ותנוחה, אשר בחיבורים ביניהם יוצרים הגיון תנועתי.
בשפה המדוברת ישנם עיצורים, הברות, מילים, משפטים, פסקאות וסיפור (או מאמר וכו').
בשפת הבלט קיימים אלמנטים גופניים המורכבים מפוזיציות רגליים וזרועות, ומצבי גוף המייצרים שפה של תנועה ותנוחה בחלל.
בשפה המדוברת יש קצב דיבור, אינטונציה ומבטא, המקבלים פירוש על ידי השומע. גם בשפת הבלט המהירות קובעת את משמעות המשפט התנועתי. הדיוק בביצוע תוך שמירה על חוקי השפה הקלאסית, יהווה את הדיקציה הברורה. היכולת האישית של הרוקד, מבחינה פיזיולוגית ומבחינת נתוני ביטוי אמנותי, יביאו לידי ביטוי את הסגנון האישי (parol), כפי שבשפה המדוברת רמת הדיקציה, וצליל הקול קובעים את הסגנון האישי של הדובר.


הנדסה/שרטוט

הנדסה היא יישום המדע לצורכי האנושות. מטרה זו מושגת על ידי ידע, מתמטיקה וניסיון שמנוצלים לתכנון וייצור של עצמים או תהליכים שימושיים.
מהנדסים משתמשים בידע של מדע ומתמטיקה, ושל ניסיון רלוונטי, בשביל למצוא פתרונות סבירים לבעיות.

שרטוט טכני (ובקצרה שרטוט) הוא מלאכת יצירת תרשימים דו-ממדיים מדויקים של עצמים לצרכים אדריכליים, הנדסיים או לצרכים טכניים אחרים. שרטוט יכול להיעשות בעזרת עפרונות (או עטים) ונייר ויכול להיעשות במחשב.ספר/ מעצב שיער

ספר הוא בעל מקצוע העוסק בטיפול ובעיצוב שיער. בית העסק של הספר נקרא מספרה.
בעבר היצעם של הספרים כלל מספר תספורות פשוטות בלבד, אולם כיום ישנם ספרים הנקראיםמעצבי שיער המציעים מגוון תספורות תסרוקות ועיצובים ברוח האופנה, לעתים נספח למספרתם השם "סלון", אך מילה זו מיוחסת יותר למקום המיועד לנשים.
בעבר כלל מקצוע הספרות גם גילוח וטיפוח זקן ושפם. רוב הספרים המקצועיים מטפלים כיום רק בשיער הראש.סריגה
במקור הסריגה הייתה מקצוע גברי. הסריגים העתיקים ביותר נמצאו בחפירות 'דורא-אירופוס' שנמצאת בערך בצפון סוריה של היום. כמו כן נמצאו כמה אריגים עתיקים במצרים וקצת יותר 'צעירים' בהולנד.

הגילדה המקצועית הראשונה בסריגה הוקמה בפריז ב1527.
סריגה הפכה לעיסוק ומקצוע ביתי, עם עליית הפופולריות של גרביים סרוגים בסוף המאה ה-17.
בין מיליון לשני מיליון זוגות גרביים סרוגים ייוצאו מבריטניה לשאר אירופה.
בתקופת המהפכה הצרפתית שיחקה הסריגה תפקיד חשוב ודוגמאות הסריגה שימשו להעברת מסרים סודיים בין המורדים.

חיט/תופרת
חייט או תופר הוא מקצוע עבודת כפיים ואומנות בתחום עיבוד הטקסטיל.
חייטים הופכים בדים מסוימים לבגדים, באמצעות חיתוכם ותפירתם.
כלי המלאכה של העיקריים של חייט היו, מאז תקופות קדומות, המחט, החוט והמספריים, ומאז המאה ה-19 גם מכונת התפירה.