10.7.2012

גלי הלם

אם נתפס לכם הגב מחריזה, אם היד כואבת ממתיחה, עם עקב אכילס שלכם הוא צבירה של חרוזים ואם קיבלתם דורבן בעקב מהליכה ברחבי המשולש - הגעתם למקום הנכון.

כתף קפואה/ adhesive capsulitisכתף קפואה, הידועה גם בשמה המדעי adhesive capsulitis, מתארת מצב בו קופסית מפרק הכתף חולה וסובלת מהידבקויות. מאפייני המחלה באים לידי ביטוי בעיקר בכאב וירידה בטווחי התנועה בכתף. כאבים בכתף נמצאים במקום השלישי מבחינת המחלות ממקור רקמות שריר ושלד. במקום הראשון נמצאים כאבי הגב ובמקום השני כאבי הצוואר. 
תסמונת התפס בכתף- shoulder impingment syndrom
כאב בכתף הנובע מחיכוך של הגידים בין ראש עצם הזרוע לבין חלק מעצם השכמה בזמן הרמת היד כלפי מעלה כך שמתרחשת צביטה של הגידים בין העצמות.
הכאב בא לידי ביטוי בעיקר בהרמת היד לפנים או הצידה וכן גם בסיבוב פנימי של הכתף כמו בתנועה של לבישת חולצה והכנסתה למכנס או פתיחת חזיה
(יד מאחורי הגו).מרפק טניס/גולף
מרפק “טניס“- שמה העממי לפתולוגיה במרפק שמקורה בתהליך דלקתי המתרחש בחלקו החיצוני של המרפק- אזור אחז הגידים של השרירים המיישרים את כף היד והאצבעות. מרפק טניס הוא מצב המלווה בכאב הנובע מהדלקת ומהקרעים המזעריים בשרירים אלו.
פתולוגיה זו עלולה להתרחש כאשר ישנו שימוש/עומס יתר בתנועות של יישור כף היד והאצבעות כמו למשל במשחק טניס- ומכאן שמה.

אצבע הדק 
Trigger Fingerבעיה נפוצה למדי בכף היד המתבטאת בקושי/בחוסר יכולת ליישור האצבע (ממצב מכופף) ואז שחרור פתאומי של הכיפוף תוך קפיצה של האצבע. זוהי בעצם דלקת והתעבות בגידים המכופפים העמוקים של האצבעות.דלקת בגיד אכילס
גיד אכילס הינו הגיד הגדול והחזק ביותר בגופנו והוא נתון לעומסים גבוהים במשך כל שעות היממה למשל בזמן הליכה, ריצה, קפיצה ועליה/ירידה במדרגות. בשל כך הוא פגיע במיוחד לדלקות ולפציעות.
במקרים מסויימים כשמעמיסים על הגיד בפעילות יתר (ריצות,קפיצות) , נוצרים שינויים פתולוגיים במבנה הסיבים, איכות הקולגן הבונה את סיבי הגיד נפגמת ועלולה להתרחש דלקת הגורמת לכאב רב.דורבן העקב  Plantar Fasciitis
דורבן העקב מתאר מצב דלקתי המתפתח ברקמה הסיבית המחברת את עצם העקב לאצבעות ונמתחת לאורך תחתית כף הרגל. ישנם מקרים בהם הדלקת גורמת להתפתחות של זיז גרמי באזור נקודת האחז של רקמה זו בעצם העקב.
הזיז זכה לכינוי הנפוץ דורבן וניתן להבחין בו בצילום רנטגן ולעיתים ע”י מישוש.http://shock-wave.co.il
תסמונת התעלה הקרפלית
בשורש כף היד ישנה תעלה בה עוברים 9 גידים ועצב אחד- העצב המדיאני .
גג התעלה הוא רצועה סיבית העוטפת וסוגרת על כל האלמנטים הללו ורצפתה- העצמות הקטנות של כף היד.
במקרים מסויימים, נוצר לחץ בתעלה ובעקבות כך גם לחץ על העצב. כשהעצב נלחץ, אספקת הדם אליו קטנה והוא מתחיל לעורר סימפטומים ראשוניים של כאבים וחוסר נוחות בכף היד ולעיתים גם באמה ובזרוע, הפרעות שונות בתחושה   ובמקרים מסויימים חולשה של היד המתבטאת בחוסר יכולת לבצע פעילויות יומיומיות.
הכאב גובר לאחר פעילויות מאומצת של היד ובלילה (מעיר משינה).
דלקת כרונית בגיד הפיקה- patellar tendinitis /jumper’s knee
ברך קופצים (מאנגלית: jumper's knee) או דלקת של גיד הפיקה   הוא שמה של הפרעה ברצועת הפיקה, רקמת חיבור בברך המחברת בין עצם הפיקה לעצם השוקה, המקשרת למעשה את השריר הארבע ראשי לשוק. ברצועת הפיקה מתפתח ניוון רירי וצומחים כלי דם חדשים, הגורמים לכאב ומגבלות בתפקוד.
השימוש בגלי הלם לטיפול בבעיות אורתופדיות הופך לנפוץ ומקובל יותר בקרב רופאי הקהילה ובבתי החולים, ולראיה המספר ההולך וגדל של רופאי הקהילה המפנים לטיפול בגלי הלם והשימוש הגובר בטכנולוגיה זו בבתי החולים במדינת ישראל.
התברר שהטיפולים באמצעות גלי הלם יעילים וזולים משמעותית מכל התערבות כירורגית.


השימוש בגלי הלם יכול להתאים בבעיות אורטפדיות רבות , למשל כמו אלו שהוזכרו לעיל.
שימוש בגלי הלם מאפשר להתמקד בטיפול בנקודה ספציפית על הרקמה הפגועה באזורים קטנים.http://www.iphones.co.il/forum/thread222104.htmlגל הלם הוא סוג של הפרעה המתקדמת בתווך (מוצק, נוזל, גז ופלזמה) .
כמו כל הגלים, הוא נושא עמו אנרגיה ויכול להתקדם דרך תווך .
במקרים מסוימים גם בהיעדר תווך חומרי, למשל באמצעות השדה האלקטרומגנטי. גלי הלם מאופיינים על ידי שינוי חד, כמעט בלתי רציף, בתכונות של התווך. בחזית גל ההלם יש תמיד עלייה קיצונית בלחץ, בטמפרטורה ובצפיפות של הזורם. (ויקפדיה)


מאמרים בנושא טיפול בגלי הלם תמצאו כאן


שנהיה בריאים

מקורות
ויקפדיה, walla בריאות, פורטל בריאות, Bisport, prophysio, טיפול בגלי הלם