5.7.2012

איהיל ווהאצ'ין אלקוואל

לפעמים, אחרי זה

מגיע זהגירושים (מקובלת גם הצורה "גירושין") הם הסיום הפורמלי של קשר נישואים בין שני בני זוג.
קודם לגירושים קורה שבני הזוג חדלים לגור יחד, ולמעשה חדלים לתפקד כזוג נשוי (מצב הקרוי פרוד), אך הגירושים הם האקט הפורמלי המסיים את הנישואים.

זכויות שמעניקה המדינה לאנשים שאינם נשואים ניתנות לעתים גם לבני זוג נשואים החיים בנפרד, גם ללא גירושים, אך לאקט הגירושים משמעות כבדת משקל מבחינות שונות. במדינות שבהן אסורה ביגמיה, רק לאחר הגירושים רשאי בן הזוג להינשא לאחר.

המדינה מותירה לעצמה מידה של שליטה בחיי הפרט בכל הקשור לגירושים וקביעת משמורת לילדים.
דבר זה נובע מההנחה שגם אם חל שינוי במבנה התא המשפחתי, קיים הכרח לדאוג שהמשפחהתמשיך למלא את הפונקציות החשובות עבור חבריה. המדינה ושלוחותיה, בתי המשפט, הם שקובעים בנוגע לחלוקת הרכוש המשותף בין בני הזוג, וכן בנוגע למשמורת על הילדים והיבטים נוספים שלהורות לאחר גירושין או פרידה.

הדת הקתולית אינה מאפשרת לבני זוג להתגרש. בעקבות זאת, במדינות קתוליות רבות לא הייתה אפשרות חוקית להתגרש. אולם מדינות קתוליות רבות שינו את החוקים שלהם ואפשרו לזוגות להתגרש בניגוד לדת הקתולית.


בשפות המשמשות את יהודי אתיופיה - אמהרית, טיגראינית ובעבר גם קווארה וכיילה - נפוץ הביטוי"איהיל ווהאצ'ין אלקוואל" ("מזוננו ומימינו אזלו" בתרגום מילולי לעברית), המרמז כי יסודות הזוגיות נמוגו ובני הזוג מבקשים להתגרש. המזון מסמל את הקשר הגופני בין בני הזוג והמים מסמלים את הקשר הרגשי ביניהם.


גט הוא מסמך הלכתי כתוב בדיו על קלף, שבאמצעותו מגרש בעל את אשתו ומסיים את תקופת נישואיהם.

מקור המילה הוא במשנה ותלמוד, שם מופיעה המילה 'גט' במובנה המקובל וגם במשמעות של שטר העוסק בדיני ממונות, כגון שטרי קניין. כיום מקובל לכנות במילה גט רק את השטר שבו מגרש הבעל את אשתו. בתורה עצמה לא נזכרת המילה 'גט' אלא מוזכר 'ספר כריתות'.
כִּי יִקַּח אִישׁ אִשָּׁה וּבְעָלָהּ, וְהָיָה אִם לֹא תִמְצָא חֵן בְּעֵינָיו - כִּי מָצָא בָהּ עֶרְוַת דָּבָר, וְכָתַב לָהּ סֵפֶר כְּרִיתֻת וְנָתַן בְּיָדָהּ וְשִׁלְּחָהּ מִבֵּיתוֹ.

הגט אינו חוזה שנערך בין שני צדדים, אלא הוא מעשה חד-צדדי של הגבר. למרות שמעיקר הדין אין צורך בבית דין רבני כדי לסדר גט, מקובל שגט יסודר אך ורק בבית-דין רבני מוסמך, וזאת בשל מורכבותו ההלכתית של הגט.
מיד לאחר סידור הגט נותן בית-הדין הרבני פסק-דין פורמלי (הקרוי "מעשה-בית-דין") הקובע כי בני הזוג גרושים.
במדינת ישראל ניתנת בנוסף לכך גם תעודת-גירושין.

הגט נמנה עם אחת מתרי"ג מצוות התורה, ומוזכר בספר דברים ובספר ישעיהו בשם "ספר כריתות".
על פי המדרש הוא היה נהוג עוד בימי אברהם אבינו.
הנוסח הנוכחי של הגט וכל הכללים הקשורים בו נקבעו בבבל בתקופת התלמוד. משפט המפתח בגט הוא "הרי את מותרת לכל אדם".

בעת שהגבר מוסר את הגט לאישה חייבים להיות נוכחים שני עדים, וכן בית-הדין המסדר את הגירושים.
‪http://www.mishpahalaw.co.il/בעת מסירת הגט אומר הגבר לאישה: "הרי זה גטך, והתקבלי גטך זה, והרי את מגורשת בו ממני מעכשיו, ומותרת לכל אדם".(מתוך הויקפדיה)

הליך הגירושין הינו הליך ארוך וקשה נפשית והמצב הייחודי בישראל בו זוגות נאלצים לעבור הן בבית דין רבני והן בבית דין לענייני משפחה מסבך אף יותר את המצב.
לבית הדין הרבני סמכויות דומות לזה של בית הדין לענייני משפחה בנושאי מזונות ורכוש. דבר היוצר מצב של מרוץ סמכויות בו כל אחד מהצדדים מנסה להגיש את העתירה ראשון בבית הדין בו הוא מעוניין להישפט.

גירושין: כולם היו רוצים להימנע מזה, אך לא תמיד הדבר ניתן. כשזה קורה צריך להתמודד עם זה בצורה מושכלת ויעילה.
הרגש ממלא תפקיד מרכזי בהתלבטויות שמובילות להחלטה על גירושין. עד כמה שהדבר קשה ואולי אפילו בלתי מובן, משנתקבלה ההחלטה על גירושין יש להשאיר את הרגש במקום אחר ולגשת לתהליך בדעה צלולה, בגישה שכלתנית ובהשקפה תועלתנית. ההחלטה על גרושין מובילה לשורה ארוכה של החלטות שיש לקבל בכול מיני נושאים העולים במהלך תהליך הגירושין. נושאים כמו חלוקת רכוש, משמורת על הילדים (במידה ויש,) מזונות ושאר עניינים קטנים וגדולים שקשורים לענייני גירושין, הינם נושאים שמחייבים החלטות לא פשוטות. תהליך גירושין עלול להמשך זמן מה ולכלול עיכובים שונים ומשונים.(מתוך "יעקב בלס, משרד עו"ד")

לא תאמינו, אבל יש מה שנקרא Devorce jewelry, תכשיטי גירושין.

Gisele Ganne
היא אומרת, אבל הוא לא רק על יקירים שהלכו לעולמם, אלא גם על יחסים שהסתיימו.
מעל 50% מהזוגות האמריקאים מתגרשים.
היוצרת, לוקחת תכשיטים שהיו לזוג הנשוי ופשוט מפרקת אותם לתכשיטי משנה. גאוני, לא?


Amy Certilman
גם היא, לוקחת תכשיטים של הזוג ומחלקת אותם


פוסט מאוד בוטה בגנות טבעת הגרושין הזו - כאן


שרשרת (תאריך הגט?)
קישור

טבעת גירושין, בחלק הפנימי טבוע התאריך


מ-etsy


האם יחולקו התכשיטים אחרי הגירושין? - קראו כאן

אז בתקווה שלא נצטרך את שירותיו של זה

http://xn----0hcccpxbc2az0hghf.com/%D7%A4%D7%A1%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%A0%D7%95%D7%92%D7%A2-%D7%9C%D7%94%D7%9C%D7%99%D7%9A-%D7%92%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A9%D7%99%D7%9F-%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C.html/