6.12.2012

31.12.2012 סוף העולם?


חושך. דממה. השנה היא 2012.
מנהטן נטושה מאדם. צמחייה גדלה פרא בכיכר טיימס, עדר של צבאים שועט בה ומשפחה של אריות יוצאת להשיג לעצמה ארוחת ערב.

וירוס קטלני השמיד את אוכלוסיית העולם והפליט היחיד שנותר הוא רוברט נוויל, מדען רפואי צבאי, ולצדו כלבת הזאב שלו, סם. עכשיו עליו למצוא דרך להחזיר את האנושות למסלולה.

"I am Legend" הוא סרט אפוקליפטי בכיכובו של וויל סמית' שכמו סרטים רבים בז'אנר מציג תרחיש אימתני של סוף העולם.

הסרט מבוסס על ספר בעל שם זהה שנכתב ב-1954 על ידי ריצ'ארד מת'סון וזכה להצלחה אדירה.תופעת 2012 הוא שם כולל לקבוצת אמונות אסכטולוגיות לפיהן אסון או אירוע אחר כלשהו שישנה את העולם יתרחש ב-21 בדצמבר 2012.
על פי המקובל, תאריך זה מהווה את סיומו של מחזור בן כ-5,125 שנה בלוח הספירה הארוכה של המאיה.

חלק ממאמיני תנועת העידן החדש סבורים כי בתאריך זה כדור הארץ ותושביו יעברו שינוי פיזי או רוחני חיובי, וכי שנת 2012 תסמן את תחילתה של תקופה חדשה.
אחרים סוברים כי בשנה זו יגיע העולם לקיצו או שיקרה אסון בסדר גודל דומה.

חוקרי תרבות המאיה לא מוצאים נבואות על אחרית הימים באף אחד מהכתבים הידועים של המאיה מהתקופה הקלאסית, ולמעשה הטענה שלוח הספירה הארוכה "נגמר" ב-2012, מסלף את ההיסטוריה של המאיה.
 צאצאי המאיה החיים היום לא מייחסים חשיבות מיוחדת לתאריך זה.
המקורות הקיימים מהתקופה הקדומה בנושא מעטים וסותרים אחד את השני, מה שמצביע על כך שכנראה גם בין בני המאיה עצמם היו חילוקי דעות לגבי מה, אם בכלל, מסמל התאריך הזה.

אחד מההישגים הלא חומריים הגדולים ביותר של תרבות המאיה הוא לוח השנה שלהם.
לוח שנה זה הורכב מכמה לוחות ומחזורים, והוא מדויק יותר מכל לוח שנה אחר שקיים, גם מלוח השנה הגרגוריאני.


מתי לאחרונה העפתם מבט בלוח השנה?
האם אתם יודעים באיזה חודש מקבלים תעודות או מתי מתחיל החופש הגדול? והכי חשוב – עוד כמה זמן חל יום הולדתכם? בעזרת לוח השנה אנו יכולים בקלות לחשב את הזמן, אך פעם זה לא היה כה פשוט... תשאלו את האדם הַקַּדְמוֹן.
 מכיוון שכלל עוד לא המציאו את השעון, היה צריך האדם הקדמון  לחפש כל מיני סימנים ושיטות שיעזרו לו לְחַשֵּׁב את הזמן. הוא חיפש וחיפש ולבסוף הביט מעלה ומצא שם... את השמש.השמש הפכה לשעון הראשון של בני האדם, שעון שפועל ללא צורך לכוון אותו ושאינו מתקלקל לעולם. במהלך הזמן למד האדם הַקַּדְמוֹן כי הַיְּמָמָה, שכוללת את היום והלילה, מורכבת אף היא מחלקים שונים.
הוא הבין כי ניתן לקבוע מהי השעה ביום על פי מצב השמש בשמיים, ובלילה – על פי מצב הכוכבים.

הקַדְמוֹנִים אף הבחינו, כי בלילה הכוכבים בשמיים נעים בְּמַחְזוֹרִיּוּת קבועה. 

בני האדם הבחינו, כי גם בעונות השנה קיימת מַחְזוֹרִיּוּת. הם מצאו שישנם הבדלים בין עונות השנה השונות. הם גם הבחינו כי עוברים פִּרְקֵי זְמַן קבועים יחסית בין עונה לעונה. לפרק הזמן שעבר מקיץ לקיץ (365 יממות) קרא האדם "שנה".

כבר לפני למעלה מ-3000 שנה ידעו הקַדְמוֹנִים כי ה-21 בְּיוּנִי הוא היום הארוך ביותר בשנה ולכן קבעו שיום זה ייקרא "ראש השנה" - היום שפותח שנה חדשה. ואם ייצא לכם לבקר פעם בְּאַנְגְּלִיָּה... כדאי שלא תְּפַסְפְסוּ את הַסְטוֹנְהַנְג'.
זהו שָׂרִיד אַרְכֵיאוֹלוֹגִי ובו אבנים ענקיות שֶׁסְּדוּרוֹת במעגל.
במרכזו של המעגל הוצב לוח אבן, שהיה מוּצָל תמיד בשעת הזריחה. רק ביום הארוך ביותר של השנה היו קרני השמש הראשונות נופלות עליו באופן ישיר וכך ידעו כולם כי החלה שנה חדשה.
בתקופת התנ"ך, לעומת זאת, החלו את השנה החדשה בחודש נִיסָן, עם בוא האביב ותחילת עונת הפריחה.בתחילה נהגו הקַדְמוֹנִים לסמן את הימים והחודשים על מוטות עץ מיוחדים, ובתום 12 ירחים ידעו כי חלפה לה שנה.
אולם, שיטה זו לא הייתה מספיק מדויקת, במיוחד לא עבור החקלאים שרצו לדעת מתי יהיה המועד הטוב ביותר לזריעה ובאיזו עונה צפויים לרדת גשמים.
גם לא עבור הַמְּלָכִים, שהיו זקוקים ללוח מדויק יותר כדי שיוכלו לדעת באיזו עונה כדאי לצאת למלחמות והאם כבר הגיע זמן גְּבִיית הַמִּסִּים, ובטח שלא עבור כּוהֲנֵי הַדָּת שרצו לחגוג את החגים והמועדים בְּהֶפְרְשֵׁי זְמַן קבועים.
כך נולד לו לוח השנה.

עמים רבים, במקומות שונים בעולם, ניסו לְפַתֵּחַ לעצמם לוחות שנה, כשהמשותף לכולם הוא חלוקת הזמן בהתאם לְמַחְזוֹרִיּוּת השמש, הירח או שניהם יחד.
לוח שנה משוכלל ומדויק במיוחד ניתן למצוא כאמור אצל בְּנֵי הַמָאיָה שחיו בעבר בְּמֶקְסִיקוֹ.
הלוח הַאצטְקִי שילב שלוש שיטות שונות לקביעת התאריך. הָאַרְכֵיאוֹלוֹגִים שחקרו את תרבות הַמָאיָה מצביעים על כך, שאחת מֵהַפִּירָמִידוֹת המפורסמות של בני הַמָאיָה בנויה מ-365 מדרגות אבן ושימשה למעשה כלוח שנה.
גם למצרים הקַדְמוֹנִים, שהצטיינו בָּאַסְטְרוֹנוֹמְיָה, היה לוח שנה משלהם. הַמִּצְרִים הבחינו בכך שֶׁנְּהַר הַנִּילוּס גּוֹאֶה בזמן קבוע, לאחר שכוכב סִירְיוּס מופיע בשמיים. על סמך עובדה זו, החלו הַמִּצְרִים ליצור לוחות שנה משלהם. לוח השנה הַמִּצְרִי הִתְבַּסֵּס על תנועת השמש והכוכבים והיה בשימוש במשך דורות רבים. כְּשֶׁמִּצְרַיִם נכבשה, בתקופת הָאִימְפֶּרְיָה הָרוֹמִית (בשנת 46 לִפְנֵי הַסְּפִירָה), החליט הַקֵּיסָר הָרוֹמִי יוֹליוֹס קֵיסָר להשתמש בלוח הַמִּצְרִי כלוח הרשמי של הָאִימְפֶּרְיָה.
שמו של לוח השנה שונה ל"לוח הַיּוּליָאנִי" והפך נפוץ מאוד ברחבי הָאִימְפֶּרְיָה הָרוֹמִית.

לקראת השנה האזרחית החדשה, המידפקת כבר בדלתות העולם, הנה מגוון לוחות שנה (בתקווה שסוף העולם לא יגיע)

לוח שנה מ-1896

לוח שנה עתיק מאיסלמבאד


מ-1896

כן, גם זה לוח שנה

לוח שנה על צלחת, מ-1911-1912לוח שנה אקדמי (יבש פחד)לוח שנה מעוצב

לוח שנה מחיק


אם בא לכם לעצב לעצמכם, תוכלו ללמוד מהקשור הבא -PhotoGift ולעצב בעצמכם.

לוחות שנה ניתנים בד"כ לעובדים במקום עבודתם, ללקוחות וכד'.
אחד מהסוגים הפופולריים ללקוחות, הם לוחות השנה המגנטיים. זהו אלמנט שיווקי/פרסומי זול יחסית ואפקטיבי.

מבחינה טכנית זהו פשוט לוח שנה שמודפס על מגנט בגדלים שונים.
לוחות שנה מגנטיים הם שימושיים כאמצעי שיווק ופרסום. העיצוב שלהם  מאפשר לבעל עסק ליצור נראות למותג, לבית עסק או למוצר כלשהו. הם יכולים להיות גם חלק ממיתוג כולל של עסק ולהתלוות למוצרי דפוס אחרים כדי ליצור ביחד מערכת שלמה של מיתוג אחיד.
לוחות שנה מגנטיים גם יכולים לשמש כמתנה לכבוד השנה החדשה ולציון אירועים שונים.
עם עיצוב מיוחד ומתאים לנותן ומקבל המתנה הרי שמדבר ברעיון מקורי למתנה שהיא גם מקורית, גם יעילה וגם אישית.


מי שנותן לוחות שנה מגנטיים ללקוח או לחבר צריך לזכור שאם העיצוב לא יהיה יפה ונעים לעין הרי שאף אחד לא ישים אותו על המקרר או על המחשב או בכל מקום שהוא.


 טיפים לעיצוב לוחות שנה מגנטיים, כאן


מקורות 
ויקפדיה, דפוס גולירהספריה של מט"ח

אז שתהייה לכולנו שנה אזרחית מצויינת